Редакційна політика та етичні норми

Політика відкритого доступу

Журнал «Демографія та соціальна економіка» є журналом відкритого доступу: перегляд, читання, завантаження та друк є вільний. Доступ до змісту журналу можливий одразу після публікації паперового варіанту.

Принципи

Редакційна політика журналу базується на принципах об’єктивності та неупередженості щодо відбору статей з метою їх публікації; високої вимогливості до якості наукових досліджень; обов’язкового рецензування статей; дотримання колегіальності у прийнятті рішень щодо публікації статей; доступності та оперативності у спілкуванні з авторами; суворого дотримання авторських та суміжних прав.

Етика публікацій

Журнал «Демографія та соціальна економіка» суворо дотримується міжнародних видавничих стандартів видання , які  обумовлені стандартами якості наукових робіт і їх викладенням, прийнятими у світовому науковому співтоваристві, зокрема публікаційними принципами Publishing Ethics Resource Kit (PERK), рекомендаціями Elsevier, Комітету з етики публікацій (Committee on Publication Ethics), COPE, Етичним кодексом ученого України, а також досвідом роботи зарубіжних та українських професійних співтовариств, наукових організацій, редколегій і редакцій видань.

 

Етичні зобов'язання редакційної колегії журналу

  • Редакційна колегія несе відповідальність за видання.
  • Всі надані для публікації матеріали проходять ретельний відбір і рецензування. Редколегія залишає за собою право відхилити статтю або повернути її на доопрацювання. Автор зобов'язаний допрацювати статтю відповідно до зауважень рецензентів або редколегії.
  • Редакційна колегія без упередження розглядає всі рукописи, які представлені до публікації, оцінюючи кожну статтю належним чином, незважаючи на расову, релігійну, національну приналежність, а також положення або місце роботи автора (авторів). Редколегія виносить справедливі та неупереджені рішення, незалежні від комерційних чи інших інтересів та забезпечити чесний процес рецензування.
  • Редколегія може відхилити рукопис без рецензування, якщо вважає, що робота не відповідає профілю журналу.
  • Всі члени редколегії та рецензенти відповідають за підтримання балансу високоякісних матеріалів, що публікуються, свободи вираження поглядів та академічної доброчесності
  • Редакційна колегія журналу виступає проти фальсифікації, плагіату, направлення автором однієї роботи у декілька журналів, багатократне копіювання вмісту статті в різних роботах, введення громадськості в оману щодо реального вкладу авторів в публікацію. При виявленні факту плагіату та наявності всі доказів, редколегія залишає за собою право зв'язатися з роботодавцем автора, відповідним Міністерством освіти та/або іншим відповідним органом та повідомити про випадок плагіату.  У випадку, якщо про плагіат або іншу неправомірну поведінку було повідомлено ззовні, очікується, що редактори повністю співпрацюватимуть у справі та наддадуть усі докази, які вони мають щодо справи
  • Редколегія має право вилучити навіть опубліковану статтю, за умов з’ясування порушення чиїхось прав або ж загальноприйнятих норм наукової етики. Про даний факт вилучення статті редакція повідомляє як автору, який надав статтю, так і організацію, де була виконана робота
  • Редактор і члени редакції не надають іншим особам інформацію, пов’язану з вмістом рукопису, що знаходиться на розгляді, окрім осіб, які беруть участь у професійній оцінці цього рукопису. Після позитивного рішення редактора стаття публікується в журналі та розміщується на відповідних електронних ресурсах.
  • Відповідно до міжнародного законодавства в частині дотримання авторського права на електронні інформаційні ресурси, матеріали сайту, електронного журналу або проекту не можуть бути відтворені повністю або частково в будь-якій формі (електронною або друкарською) без попередньої письмової згоди редакції журналу. При використанні опублікованих матеріалів у контексті інших документів потрібне посилання на першоджерело
  • Редактори, автори і рецензенти повинні сповіщати про свої інтереси, які можуть  вплинути на їх об’єктивність при редагуванні і рецензуванні матеріалів статей (випадок конфлікту інтересів). Такими можуть бути інтереси інтелектуального плану, фінансові, персональні, політичні, релігійні інтереси.
  • У будь-який момент часу автори вже опублікованих матеріалів мають право звернутися до редакції з проханням роз’яснити чи виправити публікацію. Редакція повністю підтримує це рішення авторів, однак вони також можуть вимагати додаткових пояснень перед публікацією та/або відкликанням. Час і питання публікації доповнень/вибачень/роз’яснень редакція визначає залежно від технічних можливостей редакції
  • Усі ситуації, представлені як конфлікт інтересів, повинні вирішуватися відповідно до правил COPE. Передбачається, що редактори та/або видавці знайдуть відповідний випадок серед тих, які описані на сайті COPE, і вжитимуть відповідних заходів
  • Редактори журналу відповідають за роз'яснення деталей процедур подвійного сліпого рецензування як авторам, так і рецензентам. Кожен раз, коли рецензент отримує текст для сліпого перегляду, він також отримує нагадування про правила та процедури, прийняті редакційною командою
  • Редактори журналу відповідають за щорічний перегляд академічних правил публікації та стандартів подвійного сліпого рецензування (принаймні один раз на рік; додаткові зміни можуть бути внесені у разі зміни світових стандартів та/або регламенту COPE).
  • Якщо скаргу подає автор, рецензія або читач журналу, редактори повинні дотримуватися відповідних процедур COPE, використовуючи подібні випадки, описані на сайті COPE, як еталон у цій галузі.
  • Запобігання протизаконним публікаціям є відповідальність кожного автора, редактора, рецензента, видавця та організації.

Етичні зобов’язання авторів

  • Основний обов'язок автора полягає в тому, щоб надати точний звіт про проведене дослідження, а також об'єктивне обговорення його значущості. Автори повинні представити свої результати чітко та однозначно, так що їхні висновки можуть бути підтверджені іншими вченими, без підробки отримання даних або неналежного маніпулювання ними.
  • Автори статей несуть усю повноту відповідальності за зміст статей і за сам факт їх публікації.
  • Автор повинен цитувати ті публікації, які здійснили визначальний вплив на сутність роботи, що викладалася, а також ті, які можуть швидко познайомити читача з більш ранніми роботами, важливими для розуміння цього дослідження. Необхідно також належним чином вказувати джерела принципово важливих матеріалів, використаних у цій роботі, якщо ці матеріали не були отримані самим автором.
  • Недопустимим є представлення плагіату в якості оригінальної роботи та подання до публікації раніше опублікованої статті. У випадках виявлення зазначених фактів відповідальність несуть автори наданих матеріалів.
  • Співавторами статті мають бути все ті особи, які доклали значний науковий внесок у представлену роботу і які розділяють відповідальність за отримані результати. Автор, який представляє рукопис до публікації, відповідає за те, щоб до списку співавторів були включені тільки ті особи, які відповідають критерію авторства та бере на себе відповідальність за згоду інших авторів статті на її публікацію в журналі.
  • Автори повинні повідомити редактора про будь-який потенційний конфлікт інтересів, на які могла б вплинути публікація результатів, що містяться в цьому рукописі.
  • Автори повинні чітко вказати джерела всієї процитованої або представленої інформації та мають належним чином оформити посилання на літературні джерела, що використані у роботі, відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 7.1:2006.
  • Редколегія має право відмовити у публікації статті за умов недотримання вимог редакції.

Етичні зобов’язання рецензентів

  • Рецензування рукописів є важливим етапом у процесі публікації. Кожен науковець зобов'язаний виконувати певну роботу процесу рецензування.
  • Редколегія залишає за собою право додатково призначити незалежного рецензента.
  • Рецензент повинен надати об'єктивну оцінку якості рукопису її виклад, а також визначити чи відповідає рукопис високим науковим і літературним стандартам. Рецензент повинен шанувати інтелектуальну незалежність авторів.
  • Всі члени редколегії є рецензентами.
  • Рукопис, присланий на рецензію, є конфіденційним документом.
  • Рецензент повинен обґрунтувати свої висновки достатньо переконливо.
  • Рецензент повинен звернути увагу редактора на будь-яку істотну схожість між даним рукописом і будь-якою іншою опублікованою статтею або рукописом.
  • Рецензент повинен своєчасно надати відгук на рукопис.
  • Рецензент не повинен використовувати або розкривати неопубліковану інформацію, що міститься в наданому рукопису, якщо на це немає згоди автора чи авторів.

Авторське право та ліцензування

У разі прийняття статті до опублікування, до статті застосовуватиметься ліцензія: Creative Commons СС BY-NC-ND.

У примірнику опублікованого Твору після знака авторського права зазначається видавець Твору, якому установою НАН України на підставі субліцензійного видавничого договору надано право опублікування твору та право зазначати видавця у знаку авторського права (ВД «Академперіодика» НАН України)

Creative Commons СС BY-NC-ND - це найсуворіша (обмежувальна) ліцензія, яка дозволяє іншим лише завантажувати ваші матеріали й ділитися ними з іншими за умови збереження посилань на автора. Ця ліцензія не дозволяє змінювати твір чи використовувати його з комерційною метою.

Автор дозволяє: поширювати — копіювати, передавати свій твір при умові:

  • автор не дозволяє використовувати свій твір з комерційною метою (Noncommercial),
  • автор не дозволяє змінювати — переробляти, розвивати твір (NoDerivs),
  • слід зберігати посилання на автора у визначеній ним формі (Attribution).

Видавець застосуватиме ліцензію Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0) до статті для цілей публікації в журналі на основі відкритого доступу. Додаткову інформацію див. на сторінці параметрів відкритого доступу. Повна інформація про ліцензію доступна за адресою https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.en

 

Ліцензійний договір